Mastika, žinoma kaip "Chios ašaros", yra unikalus gamtos stebuklas, kuris jau nuo VIII amžiaus prieš Kristų padeda žmonėms kovoti su įvairiomis sveikatos problemomis, įskaitant Helicobacter pylori bakterijas. Ši vertinga natūrali derva, gaunama tik iš mastikos medžių Graikijos Chios saloje, išsiskiria savo ypatingomis savybėmis.
Šiandien mokslininkai patvirtina tai, ką senovės gydytojai žinojo jau seniai - mastika turi galingų antibakterinių savybių. Tyrimai rodo, kad ji ne tik efektyviai kovoja su Helicobacter pylori, bet taip pat padeda mažinti uždegimą, gerina virškinimą ir mažina skrandžio skausmus. Šiame straipsnyje mes išsamiai nagrinėsime mastikos naudą sveikatai ir jos kovos su Helicobacter pylori bakterijomis galimybes.
Mastika: senovės gydymo tradicija ir jos kilmė
Mastikos derva – senovinis lobis, išgaunamas iš mastikamedžio (lot. Pistacia lentiscus), jau tūkstantmečius žavintis žmones savo unikaliomis savybėmis. Šis nepaprastas augalas, priklausantis anakardinių (Anacardiaceae) šeimai, paplitęs Viduržemio jūros regione, tačiau tikroji jo vertė slypi ypatingoje dervoje, kurią jis išskiria.
Mastika – tai puikaus aromato, dramblio kaulo spalvos sakai, kurie tradiciškai vadinami "Chijo ašaromis". Nors pistacijų medžiai auga plačiame areale nuo Maroko vakaruose iki Irano rytuose, tik Egėjo jūros Chijo saloje augančios pistacijos išskiria šią vertingą aromatinę dervą. Būtent dėl unikalių salos mikroklimato sąlygų ir dirvožemio sudėties mastika čia įgauna ypatingų savybių, kurių neturi kitos dervos.
Archeologiniai radiniai liudija, kad mastikos naudojimo istorija siekia VIII a. pr. m. e. Senovės Graikijoje žmonės maišydavo mastikos sakus su bičių vašku ir kramtydavo juos kaip natūralią kramtomąją gumą. I mūsų eros amžiuje garsus gydytojas Dioskoridas, medicininės botanikos pradininkas, savo veikale "De Materia Medica" aprašė mastiką kaip priemonę, pašalinančią nuo veido dėmes ir suteikiančią odai sveiką spalvą.
Laikui bėgant mastikos reputacija augo. Vėlyvaisiais antikos laikais ji jau buvo laikoma panacėja – vaistu nuo visų ligų. Žymūs to meto gydytojai savo raštuose dažnai minėdavo jos gydomąsias savybes, ypač akcentuodami naudą virškinimo sistemai ir burnos ertmės sveikatai. Mastika tapo nepakeičiamu ingredientu brangiausiuose kvapniuose muiluose, buvo naudojama kaip priemonė, sauganti nuo saulės spindulių.
Mastikos išskirtinumą patvirtina ir tai, kad ji nuo seno vartojama kaip natūralus preparatas virškinimui ir žarnyno veiklai gerinti. Modernioji mokslinė bendruomenė patvirtina tradicines žinias – mastika pasižymi antioksidantinėmis, antibakterinėmis bei priešgrybelinėmis savybėmis. Šiuolaikiniai tyrimai atskleidė, kad mastikos sakus sudaro daugiau nei 80 skirtingų junginių, kurie kolektyviai sukuria jos unikalų poveikį.
Vertinga paminėti, kad mastika aprašyta daugelyje pasaulyje žinomų vaistų registrų, o Europos Vaistų Agentūra (EMA) ją oficialiai patvirtino kaip augalinį produktą. Ji taip pat plačiai taikoma tradicinėje arabų medicinoje, kur jau nuo X amžiaus naudojama kaip vaistinė priemonė nuo įvairių negalavimų.
Osmanų imperijos laikais mastika buvo laikoma tikru lobiu. Haremuose visada būdavo padėta mastikos gražiuose induose, nes žinota, kad jos kramtymas – geriausias būdas išvalyti dantis, sustiprinti dantenas ir suteikti burnai gaivų kvapą. Tuo metu už mastikos vagystę galėjo grėsti net mirties bausmė, o jos kaina prilygo aukso kainai. Neatsitiktinai turkiškas Chijo salos pavadinimas buvo "Adassi", kas reiškia "Gumos sala".
Mastikos rinkimo būdas per šimtmečius beveik nepasikeitė. Liepos mėnesį Mastihohorijos kaimų ūkininkai:
-
Išvalo ir išlygina žemę aplink medžius
-
Specialiais įrankiais (kentitiri) padaro įpjovas medžių kamienuose
-
Po 15-20 dienų, veikiami saulės ir karščio, išsiskiriantys syvai sukietėja
-
Surinkta derva sukraunama vėsiose patalpose, kur kruopščiai perrenkama
Šios unikalios tradicijos reikšmę patvirtina tarptautinis pripažinimas – UNESCO įtraukė Chijos mastikos auginimo žiniasį reprezentacinį nematerialaus žmonijos kultūrinio paveldo sąrašą. Europos Sąjungoje mastiką saugo kilmės vietos nuoroda pagal reglamentą (EB) Nr. 123-1997.
Nepakeičiama mastikos reikšmė sveikatai atsispindi ir Europos vaistų agentūros (EMA) suteiktoje Europos Sąjungos vaistažolių monografijoje, kur ji pripažįstama kaip tradicinės vaistažolių medicinos dalis, naudojama nestiprių uždegimų ir lengvų dispepsinių sutrikimų simptomatiniam gydymui. Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) teigia, kad Chijos mastika prisideda prie sveikos virškinimo sistemos kūrimo ir turi teigiamą poveikį burnos higienai.
Mastikos nauda sveikatai laikui bėgant:
-
Nuo senovės žinoma kaip efektyvi priemonė esant žarnyno skausmams
-
Padeda kovoti su virškinimo sutrikimais, gastritu ir opalige
-
Veiksminga prieš Helicobacter pylori bakterijas
-
Naudojama Krono ligos simptomų palengvinimui
-
Tradiciškai naudojama kaip natūralus burnos dezodorantas
Visgi, nepaisant plačios mastikos naudojimo istorijos, svarbu paminėti, kad ji yra palyginti reta ir sudėtingai pagaminama natūrali žaliava. Tik Chijo saloje išgauta mastika laikoma tradicine, todėl ji visada buvo ir išlieka itin vertinga.
Šių dienų mokslininkai, atlikdami įvairius tyrimus, tik patvirtina empiriškai sukauptas istorines žinias ir patirtį apie šią unikalią gamtos dovaną. Plačiai tyrinėjamas mastikos dervos, jos eterinio aliejaus bei vandens poveikis virškinimo sulčių gamybai, žaizdų gijimui, odos atsinaujinimui ir mikroorganizmų, įskaitant Helicobacter pylori, naikinimui.
Nenuostabu, kad amžių bėgyje mastika išliko viena vertingiausių Viduržemio jūros regiono gamtos dovanų, saugoma ir puoselėjama kaip nepakeičiamas lobis, padedantis išsaugoti sveikatą ir grožį.
Šis straipsnis nėra autoriaus asmeninė nuomonė ir nėra skirtas reklamuoti maisto papildus. Jame pateikiama bendra informacija, kuri nėra susijusi su konkrečių produktų įsigijimu ar vartojimu. Jei turite sveikatos sutrikimų, vartojate vaistus ar kitus papildus, prieš pradėdami vartoti naujus papildus pasikonsultuokite su savo gydytoju arba vaistininku. Sprendimai dėl sveikatos turėtų būti priimami atsižvelgiant į jūsų individualią būklę ir, esant poreikiui, pasitarus su sveikatos specialistu. Jei turite komentarų ar klausimų dėl šiame puslapyje pateikto turinio, kviečiame susisiekti su mumis el. paštu studija@grasole.com.