Burokėlių nauda
Burokėliai padeda ne tik atsikratyti svorio, bet ir gydyti kandidozę, šalinti iš organizmo parazitus. Jų veikliosios medžiagos stiprina raudonuosius kraujo kūnelius, todėl labai verta valgyti esant mažakraujystei. Šiose daržovėse galimai yra magnio, geležies, kalio, vitaminų C, P, B1, B2, PP.
Burokėliai patys savaime yra skanūs, naudingi ir būtini mūsų organizmui. Be to, jie turi vieną ypatingą savybę – sintezuoja betainą, padedantį mūsų organizmui įsisavinti baltymus.
Todėl burokėliai itin naudingi dirbant protinį darbą, studentams, moksleiviams, vaikams, vyresnio amžiaus žmonėms, sportuojant.
Sergant kepenų ligomis burokėliai tampa absoliučiai nepamainomu produktu, atstato žarnyno mikroflorą.
Burokėliai yra nuostabi švelnaus veikimo laisvinamoji priemonė. Tačiau netgi dideli kiekiai suvartotų burokėlių nesukels viduriavimo.
Tiesiog jūsų tuštinimasis pasidarys reguliarus. Ši unikali daržovė padeda atstatyti būtiną žarnyno mikroflorą ir slopinti patogenines bakterijas, neutralizuoja toksines medžiagas ir pašalina jas iš organizmo. Tokiu būdu išsivalo visi vidaus organai, o taip pat pagerėja veido spalva ir bendra savijauta, sustiprėja imunitetas.
Atkreipkite dėmesį- rekomenduotina kuo daugiau burokėlių valgyti žalių. Termiškai apdoroti burokėliai praranda gausybę maistingųjų medžiagų.
Štai keletas receptų, kurie padės Jums ruošti greitai, lengvai ir gardžiai :)
"Burokėlių-juodųjų serbentų" kokteilis. Itin maistingas!
Porcijų skaičius: 1
Gaminimo laikas: 5 min
Ingredientai:
- 1 stiklinė juodųjų serbentų
- 1 kriaušė
- 1 obuolys
- pundelis burokėlių lapų arba mongoldų.
Vandens iki apsėmimo.
Gaminimas:
Visus ingredientus sumalame blenderiu. Galima papildomai pasaldinti šaukšteliu medaus.
”Raw (ang.k termiškai neapdoroti) šaltibarščiai”
Porcijų skaičius: 1
Gaminimo laikas: 15 min
Ingredientai:
- 1 nedidelis žalias burokėlis (galima naudoti ir lapelius)
- 1-2 agurkai
- pundelis krapų
- 2 svogūno laiškų
- pundelis krapų
- pusės citrinos sulčių
- 0,5 l vandens
- 0,5 a. š. druskos
- žiupsnelis juodųjų pipirų
Gaminimas:
Burokėlį sutarkuojame ir trumpam ”marinuojame”, kad suminkštėtų, su žiupsneliu druskos ir citrinos sultimis bei medumi. Jei norite tirštesnių ir sotesnių šaltibarščių – blenderyje vandenį suplakite kartu su žiupsneliu anakardžių riešutų, žiupsneliu druskos ir šlakeliu citrinos – bus panašūs į kefyrą.
Į dubenį ar į lėkštę pilame paruoštą vandenį-kefyrą (prieš tai galite pašaldyti-atvėsinti šaldytuve), sudedame ”marinuotus” burokėlius, susmulkintus agurkus, svogūno laiškus, krapus, uždedame saulėgrąžų ”grietinės”, apibarstome stambiai grūstais juodaisiais pipirais.
Skanaus ir į sveikatą!
Gražina Gum
Šis straipsnis nėra autoriaus asmeninė nuomonė ir nėra skirtas reklamuoti maisto papildus. Jame pateikiama bendra informacija, kuri nėra susijusi su konkrečių produktų įsigijimu ar vartojimu. Jei turite sveikatos sutrikimų, vartojate vaistus ar kitus papildus, prieš pradėdami vartoti naujus papildus pasikonsultuokite su savo gydytoju arba vaistininku. Sprendimai dėl sveikatos turėtų būti priimami atsižvelgiant į jūsų individualią būklę ir, esant poreikiui, pasitarus su sveikatos specialistu. Jei turite komentarų ar klausimų dėl šiame puslapyje pateikto turinio, kviečiame susisiekti su mumis el. paštu studija@grasole.com.