Mastika, dar vadinama "Chios ašaromis", yra ypatingas aromatinis sakų produktas, gaunamas tik iš specifinių medžių Graikijos Chios saloje. Šis retas ir vertingas ingredientas jau nuo senovės Graikijos ir Artimųjų Rytų laikų buvo naudojamas tradicinėje medicinoje.
Šiandien mastika sulaukia vis didesnio dėmesio dėl savo įvairiapusės naudos sveikatai. Ypač svarbus jos poveikis kovojant su Helicobacter pylori bakterijomis, kurios sukelia skrandžio problemas. Taip pat šis unikalus produktas plačiai naudojamas parfumerijoje, kosmetikoje, maisto pramonėje ir net vizualiuosiuose menuose.
Mes išsamiai išnagrinėsime, kodėl mastika tampa vis populiaresnė, kokia jos istorija, moksliniais tyrimais patvirtinta nauda sveikatai ir kaip ją tinkamai naudoti šiuolaikiniame pasaulyje. Svarbu paminėti, kad rinkoje galima rasti įvairių mastikos formų, įskaitant 500 mg kapsules, kurios jau yra registruotos ir parduodamos Lietuvos vaistinėse.
Mastikos istorija ir tradicinis naudojimas per amžius

Image Source: National Geographic
Senovėje, mastikos naudojimo istorija prasideda dar VIII amžiuje prieš Kristų. Archeologiniai radiniai patvirtina, kad šis vertingas natūralus produktas buvo neatsiejama Viduržemio jūros civilizacijų dalis per tūkstančius metų.
Klasikinėje Graikijoje mastika buvo naudojama balzamuoti mirusiuosius, o senovės graikai maišydavo mastikos sakus su bičių vašku ir kramtydavo juos kaip natūralią kramtomąją gumą. Faktiškai, ispaniškas žodis "kramtyti" kilo būtent iš šio seno mastikos dervos naudojimo.
Romėnų laikais mastika tapo produktu, kurį ypač vertino kilmingų šeimų moterys. Jos kramtydavo mastiką, kad pašalintų nemalonų burnos kvapą ir balintų dantis. Tuo metu garsus gydytojas Dioskoridas savo veikale "De Materia Medica" aprašė mastiką kaip priemonę, šalinančią veido dėmes ir suteikiančią odai sveiką išvaizdą.
Laikui bėgant, mastikos reputacija tik augo. Vėlyvaisiais antikos laikais ji jau buvo laikoma panacėja – vaistu nuo visų ligų. Osmanų imperijos laikotarpiu mastika buvo laikoma tikru lobiu ir prabangos gaminiu. Haremuose visada būdavo padėta mastikos gražiuose induose, nes žinota, kad jos kramtymas – geriausias būdas išvalyti dantis ir suteikti burnai gaivų kvapą. Įdomu tai, kad už mastikos vagystę galėjo grėsti net mirties bausmė, o jos kaina prilygo aukso kainai.
Tradicinis mastikos naudojimas apėmė:
- Medicinoje: kaip priemonė virškinimui gerinti, skrandžio skausmui mažinti, žaizdoms gydyti
- Kosmetikoje: kvepalų, smilkalų gamyboje, odos priežiūrai
- Maiste: duonai, pyragams, ledams, gėrimams, ypač garsiajam graikiškam alkoholiniam gėrimui "mastika"
- Religijoje: kaip esminis ingredientas "krizma" – šventajame aliejuje, naudojamame stačiatikių bažnyčiose
Mastikos rinkimo būdas per šimtmečius beveik nepasikeitė. UNESCO įvertino šią unikalią tradiciją, įtraukdama Chios mastikos auginimo žinias į nematerialaus žmonijos kultūrinio paveldo sąrašą.
Moksliniai tyrimai patvirtina mastikos naudą sveikatai
Visų pirma, tai, ką senovės žmonės žinojo empiriškai, šiuolaikiniai mokslininkai patvirtina laboratorijose. Daugybė tyrimų įrodo, kad mastika nėra tiesiog tradicinis gydymo būdas – tai moksliškai pagrįsta priemonė su įspūdingomis savybėmis.
Vienas svarbiausių mastikos privalumų – jos gebėjimas kovoti su Helicobacter pylori bakterija, pagrindine skrandžio opų priežastimi. Išskirtinis tyrimas su 180 pacientų atskleidė, kad mastikos papildymas prie tradicinio antibiotikų gydymo padidino H. pylori sunaikinimo rodiklį iki 92,2%, palyginti su tik 63,3% efektyvumu naudojant vien vaistines priemones1. Europos vaistų agentūra (EMA) ir Žolinės medicinos komitetas (HMPC) oficialiai patvirtino mastikos, kaip tradicinės vaistažolių, naudojimą lengviems virškinimo sutrikimams gydyti2.
Be to, mastika pasižymi stipriu poveikiu virškinimo sistemai:
- Mažina skrandžio uždegimą, padeda nuo refliukso ir skrandžio opų3
- Skatina gerą virškinimą, mažina pilvo pūtimą3
- Naudojama Krono ligos simptomų palengvinimui4
- Efektyviai mažina diskomfortą, susijusį su virškinimo sutrikimais1
Taip pat moksliškai įrodyta, kad mastika pasižymi antibakterinėmis savybėmis burnos ertmėje. Ji padeda kovoti su burnos bakterijomis, mažina dantų apnašas, gaivina kvėpavimą3 ir gali būti naudinga dantenų uždegimo prevencijai. Reguliarus mastikos kramtymas gali būti naudingas ėduonies profilaktikai, nes mastika neigiamai veikia ėduonį sukeliančią bakteriją (Streptococcus mutans)5.
Šiuolaikiniai tyrimai atskleidė, kad mastikos sakus sudaro daugiau nei 80 skirtingų junginių4, kurie kolektyviai sukuria jos unikalų poveikį. Šie junginiai pasižymi antioksidacinėmis savybėmis, kurios apsaugo ląsteles nuo oksidacinio streso ir lėtina senėjimą3. Be to, mastika mažina cholesterolio kiekį kraujyje ir gerina kraujagyslių būklę3, kas ypač naudinga diabetikams.
Nors mastikos gydomosios savybės buvo žinomos tūkstančius metų, dabar turime mokslinį pagrindą, patvirtinantį jos veiksmingumą. Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) pripažįsta, kad Chijos mastika prisideda prie sveikos virškinimo sistemos kūrimo ir turi teigiamą poveikį burnos higienai4.
Šiuolaikiniai mastikos produktai ir jų pritaikymas
Šiandien rinkoje galima rasti įvairius mastikos produktus, pritaikytus skirtingiems poreikiams. Visų pirma, mastika parduodama šiomis formomis:
-
Kapsulės ir maisto papildai – dažniausiai po 90 kapsulių pakuotėse, kuriose yra apie 350-834 mg mastikos dervos miltelių67
- Milteliai su maltodekstrinu – lengvai įsisavinami, tinkami net sergantiems cukriniu diabetu8
-
Kramtomoji guma – natūrali burnos higienos priemonė
-
Hidrolatas – vandeninis ekstraktas, gaunamas distiliuojant mastiką vandens garais
-
Eterinis aliejus – koncentruota aromatingų medžiagų forma
Maisto papildas "MASTIKA" yra populiarus Lietuvoje gaminamas produktas, skirtas skrandžio, žarnyno ir viso virškinamojo trakto sveikatai palaikyti. Jį rekomenduojama vartoti po 3 kapsules kartą per dieną, 30 minučių prieš valgį, užgeriant stikline vandens6. Šis produktas ypatingas tuo, kad jame yra 100% natūralių Chios salos mastikos dervos miltelių.
Kulinarijoje mastika naudojama ledams, pyragams, saldainiams ir tradiciniams graikiškiems gėrimams gaminti3. Tuo tarpu kosmetikos pramonėje mastikos produktai ypač vertinami dėl antibakterinių ir antigrybelinių savybių. Mastikos hidrolatas puikiai tinka mišriai-riebiai odai, suteikia jai matinį vaizdą ir tinka brandžiai odai9. Kūno ir rankų kremas su mastika pasižymi giliu drėkinimu ir padeda mažinti odos randus bei nelygumus10.
Be to, mastikos eterinis aliejus veiksmingas kovojant su bakterijomis, mažinant uždegimus ir skatinant žaizdų gijimą11. Jis taip pat naudojamas inhaliacijoms, padedančioms palengvinti kvėpavimo problemas.
Mastikos produktai tinka ir burnos priežiūrai – kaip skalavimo skystis, kuris dezodoruoja ir gaivina burnos kvapą9. Tai puiki alternatyva sintetiniams burnos higienos produktams.
Taip pat svarbu paminėti, kad aukščiausios kokybės mastika išgaunama išskirtinai pietinėje Graikijos Chios salos dalyje, kur unikalus mikroklimatas ir dirvožemio sudėtis sukuria idealias sąlygas mastikos medžiams augti6.
Išvada: Mastikos vieta šiuolaikinėje natūralioje medicinoje
Mastikos populiarumas šiandien nėra atsitiktinis. Tūkstantmečių senumo tradicinė išmintis pagaliau sulaukė mokslinio patvirtinimo, įrodančio šio unikalaus produkto vertę sveikatai. Ypač svarbu pabrėžti mastikos efektyvumą kovojant su H. pylori bakterijomis bei jos teigiamą poveikį virškinimo sistemai.
Nors mastika išgaunama tik mažoje Chios salos dalyje, jos nauda tapo prieinama visame pasaulyje. Šiuolaikinės formos – kapsulės, milteliai ar eteriniai aliejai – leidžia lengvai įtraukti šį vertingą ingredientą į kasdienę sveikatos priežiūros rutiną.
Mastika neabejotinai išlieka viena perspektyviausių natūralių priemonių, jungiančių senovės išmintį su šiuolaikiniais moksliniais įrodymais. Rinkdamiesi mastikos produktus, atkreipkite dėmesį į jų kilmę ir kokybę – tikra Chios mastika visada bus jūsų patikimas pagalbininkas siekiant geresnės sveikatos.
DUK
K1. Kas yra mastika ir kodėl ji tampa vis populiaresnė? Mastika yra natūralus sakų produktas, gaunamas iš specifinių medžių Graikijos Chios saloje. Ji tampa populiaresnė dėl savo įvairių naudingų savybių sveikatai, ypač dėl gebėjimo kovoti su Helicobacter pylori bakterijomis ir teigiamo poveikio virškinimo sistemai.
K2. Kokia yra pagrindinė mastikos nauda sveikatai? Pagrindinė mastikos nauda yra jos gebėjimas kovoti su Helicobacter pylori bakterijomis, kurios sukelia skrandžio opas. Be to, ji padeda mažinti virškinimo sutrikimus, gerina burnos higieną ir pasižymi antioksidacinėmis bei priešuždegiminėmis savybėmis.
K3. Kokiomis formomis galima įsigyti mastikos produktų? Mastikos produktus galima įsigyti įvairiomis formomis, įskaitant kapsules, miltelius, kramtomąją gumą, hidrolatą ir eterinį aliejų. Populiariausia forma yra maisto papildai kapsulėse, kuriose yra koncentruoti mastikos dervos milteliai.
K4. Ar mastika turi šalutinių poveikių? Mastika yra laikoma saugia naudoti, tačiau, kaip ir su bet kokiu maisto papildu, rekomenduojama pasitarti su gydytoju prieš pradedant ją vartoti, ypač jei turite specifinių sveikatos problemų ar vartojate kitus vaistus.
K5. Kaip mastika naudojama ne tik sveikatos tikslais? Be sveikatos priežiūros, mastika plačiai naudojama kulinarijoje (ledams, pyragams, gėrimams gaminti), kosmetikoje (odos priežiūros produktuose), parfumerijoje ir net vizualiuosiuose menuose. Ji taip pat naudojama tradiciniuose religiniuose ritualuose kai kuriose kultūrose.
Nuorodos
[1] - https://grasole.com/blogs/naujienos/mastika-unikalus-papildas-jusu-sveikatai?srsltid=AfmBOoowlmP2eNF6g1BkD2k78oSFEM26KFRWF7sLYjMtj4Ay2HDksfLx
[2] - https://farmace.lt/mastika-60-kapsuliu-990-mg-vegan
[3] - https://kanapiuukis.lt/mastika/
[4] - https://grasole.com/de-grasole/blogs/sveikata/mastikos-paslaptis-senoves-ismintis-pries-helicobacter-pylori?srsltid=AfmBOoo5gRhHxRycz9phJKAJMmidQj0SK5tRRT2YWvdPrWpaZMDCbbdZ
[5] - https://www.delfi.lt/sveikata/odontologija/naturalios-burnos-prieziuros-priemones-kurias-rinktis-o-kurios-tik-pakenks-95571963
[6] - https://muscleshop.lt/produktas/grasole-mastika-mastiha-maisto-papildas-90-kaps/
[7] - https://eko123.lt/chios-mastiha-capsules-maisto-papildas
[8] - https://www.pirk.lt/mastikos-milteliai-su-maltodekstrinu/
[9] - https://aromata.lt/lt/shop/465/mastikos-hidrolatas?srsltid=AfmBOorw3kaREHRd8C0wS95hR0GfC2Mgsi-mBLR20LFdnrE_S9dDWcNL
[10] - https://evergetikon.lt/produkt/kuno-ir-ranku-kremas-atkuriantis-mastika/
[11] - https://kanapiuukis.lt/mastikos-aliejus/